czwartek, 24 lipca 2014

Schizofrenia

1   

2

3

4

5

6

7







Już w XIX wieczni psychiatrzy rozpoznawali pierwsze objawy schizofrenii, chociaż szerzej zakrojone badania nad tym zaburzeniem miały miejsce dopiero w XX wieku. Euglen Breuler zwrócił uwagę na główny objaw tej choroby a mianowicie oderwanie od rzeczywistości. Stąd też wzięła się nazwa- schizofrenia, czyli inaczej „rozszczepienie umysłu”. Chory reaguje głównie na własne halucynacje, wydaje się obojętny na  realne bodźce dochodzące z otoczenia. Okazywane przez schizofrenika emocje nie są generowane przez realne bodźce, schizofrenik bowiem kolokwialnie rzecz ujmując „żyje we własnym, wymyślonym świecie”.

Chory wycofuje się z rzeczywistości w świat wyimaginowanych doznań. Nie dba o to, by porozumiewać się z ludźmi. Języka używa do uzewnętrznienia swych fantazji, stąd problem z jego zrozumieniem. Wyróżnia się następujące rodzaje schizofrenii: prostą, ostrą, katatoniczną, hebefreniczną, paranoidalną.

Schizofrenia w swej prostej postaci charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem niż w przypadku pozostałych odmian. Halucynacje występują rzadziej, rezygnacja z kontaktów z innymi ludźmi również następuje w łagodnej formie. Chory może wydawać się odporny na ból, głód, wstyd, niebezpieczeństwo i obojętny wobec społeczeństwa.

Schizofrenia w ostrej postaci objawia się nagłymi atakami paniki schizofrenicznej razem z którymi występują halucynacje. 

            Chory na katatoniczną odmianę schizofrenii jest wrogo nastawiony wobec innych ludzi. Może albo pozostawać w całkowitym bezruchu przez bardzo długi czas, albo emanować ogromną agresją.  Agresji tej towarzyszyć może niszczenie różnych przedmiotów przy użyciu dużej siły lub nawet zabijanie.

            Schizofrenia hebefreniczna charakteryzuje się głupkowatym zachowaniem i nietypowymi urojeniami. Chorzy robią dziwne miny i wykonują niezrozumiałe gesty. Pacjent jest totalnie oderwany od rzeczywistości, pochłonięty przeżywaniem własnych wyimaginowanych fantazji. Dosłownie traktuje zwroty retoryczne. Wyrazy zdań łączy nie na podstawie ich sensu ale raczej dźwięku. Lub też nadaje im indywidualne znaczenia. Działanie chorego ma charakter symboliczny, ale symbolika ta jest najczęściej niezrozumiała dla nikogo innego, poza nim samym. Zastosowanie szybkiego leczenia jest konieczne, inaczej grozi to trwałym defektem intelektu lub upośledzeniem zdolności komunikowania.

            Najważniejszymi objawami schizofrenii paranoidalnej są urojenia wielkościowe i prześladowcze. Stanowią one swoistą barierę chorego przed rzeczywistym źródłem lęku. Załóżmy, że chory jest homoseksualistą, ale tłumi w sobie te skłonności, ze względu na to, że stanowi to społeczny temat tabu. Ta sytuacja wywołuje w chorym wewnętrzny konflikt, generuje lęki, poczucie winy. Schizofrenik nie ma poczucia bezpieczeństwa.
           
            Doświadczenie porażki lub frustracja mogą spowodować wystąpienie urojeń prześladowczych określanych epizodem paranoidalnym. Nie są one długotrwałe.

            Odmianą epizodu paranoidalnego, jego trwałą postacią jest paranoja. Nie występują tu halucynacje, upośledzenia. Z zewnątrz chory może wydawać się normalny. Paranoik tworzy złożony, wewnętrznie spójny system urojeń oparty na nieprawdziwej hipotezie. Owa wewnętrzna spójność urojeń, chociaż nie jest poparta żadnymi faktami powoduje, że chory potrafi wyjaśnić wszelkie wątpliwości opierając się na rzekomo logicznych przesłankach. Rzekomo, ponieważ już sama hipoteza jest fałszywa i choć sposób myślenia może się wydawać spójny, to jednak z nieprawidłowych przesłanek nie można dojść do prawdziwego wniosku. Niebezpieczeństwo tej formy schizofrenii polega na tym, że chory może sięgnąć po wysokie stanowiska np. w świecie polityki, propagując swój zbiór przekonań. Można zaryzykować stwierdzenie, że Hitler cierpiał na paranoję. 






* tekst opracowano na podstawie "Psychologia" Abraham P. Sperling, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1995, s. 353- 357. 
* zdjęcia pochodzą ze strony www.flickr.com




           




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Umieść swoją cegiełkę w tworzeniu bloga i zostaw komentarz! :) Za każdy z nich Ci serdecznie dziękuję... :)